Tynki wewnętrzne

Tynk wewnętrzny jest to specjalnie przygotowana mieszanka składników do pokrywania ścian wewnętrznych pełniąca zarówno rolę użytkową jak i dekoracyjną. Główną cechą tynków wewnętrznych jest poprawienie izolacyjności termicznej i akustycznej oraz zwiększenie ochrony przeciwpożarowej i przeciwwilgoci ścian. Na rynku istnieją też bardziej wyspecjalizowane tynki wewnętrzne  o podwyższonej izolacyjności termicznej, ognioodporne jak i tynki wewnętrzne o skuteczniejszym pochłanianiu promieniowania jak i tynki wewnętrzne o podwyższonej odporności na ścieranie.

Tynki wewnętrzne
Tynki wewnętrzne

Rodzaje tynków wewnętrznych

Tynki wewnętrzne możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • tynki cementowe
  • tynki cementowo-wapienne
  • tynki wapienne
  • tynki gipsowe
  • tynki gliniane
  • tynki dekoracyjne (tynk mozaikowy, kamyczkowy, tynk zacierany, tynk ciągniony, tynk strukturalny, tynk japoński, stiuk, )
Tynki wewnętrzne
Tynki wewnętrzne

Tynki wewnętrzne cena

Poniżej prezentujemy orientacyjne ceny dostępnych tynków wewnętrznych (ceny są cenami orientacyjnymi tynków pozwalającymi jedynie zorientować się w wielkości kosztów jakie należy ponieść na tynki wewnętrzne):

Tynk cementowo-wapienny ? 14 ? 20 zł za opakowanie
Tynk gipsowy ? 17 ? 40 zł za opakowanie
Tynk japoński ? 55 ? 140 zł za opakowanie
Tynk strukturalny ? 17 ? 140 zł za opakowanie

Tynki wewnętrzne
Tynki wewnętrzne

Tynki wewnętrzne maszynowe

Tynki wewnętrzne maszynkowe wykonuje się za pomocą agregatu tynkarskiego, który zaprawę tynkarską rozprowadza wężami w wskazane miejsca w budynku. Masy tynkarskie stosowane w agregacie mixokret mają plastyczność odpowiednią do podawania wężem i w miarę długi czas wiązania aby możliwe było po naniesieniu zaprawy tynkarskiej wyrównać i wygładzić powstały tynk.

Stosując agregat tynkarski mixokret do wykonania tynków wewnętrznych maszynowa należy pamiętać, że tynki cementowo-wapienne nakłada się w trzech warstwach, a tynki gipsowe w jednej warstiwe. Prace przy wykonaniu tynków gipsowych trwają nawet trzykrotnie krócej.

Stosując agregat tynkarski do wykonania tynków wewnętrznych maszynkowych obniża się koszty wykonania tynki i skraca się czas wykonania tynku, gdyż do położenia tynku wewnętrznego wystarczą jedynie dwie osoby. Jedna osoba nakłada tynk agregatem mixokret a druga osoba wyrównuje nałożoną już warstwę tynku. Korzystając z agregatu tynkarskiego do wykonania tynku wewnętrznego można ułożyć 80 – 120 m2 tynku wewnętrznego gipsowego dziennie.