Elewacja zimą

Działania niskich temperatur szczególnie odczuwalne są dla elewacji budynków. Pęknięcia ścian, sypiący się tynk czy rozwarstwienie poszczególnych elementów ocieplenia to najczęstsze pozostałości po zimowym sezonie. Warto pomysleć o naprawie elewacji przed kolejnym sezonem zimy. Nalezy bacznie się przyjrzeć elewacji i przemyśleć co trzeba naprawić. Mróz, nawet niewielki, może bowiem sprawić, że zamarznie woda, która przeniknęła w głąb tynku, powodując jego spękanie lub nawet odspojenia. Pózna jesień i wczesna zima to dobry moment na wykonanie przeglądu elewacji i dokonanie niezbędnych napraw. Uzupełnienie drobnych ubytków i spękań zabezpieczy fasadę budynku przed skutkami mrozów i dalszą degradacją tynku.

W sezonie 2014 zima jest bardzo lekka więc nasza firma mogła wykonywać prace związane z wykonywaniem elewacji.
Jeżeli elewacja wymaga gruntowniejszej odnowy, zamiast usuwać cały tynk, stanowiący warstwę elewacyjną, można zastosować zdecydowanie lepsze, łatwiejsze i mniej  pracochłonne rozwiązanie, czyli położyć nowy tynk na już istniejącą elewację. Przy wyborze tej technologii, istotne jest, aby powierzchnię starego tynku przeszpachlować przy pomocy zaprawy klejącej Atlas Stopter K-20 lub Atlas Hoter U. Po tak przygotowanym podłoży elewacji po nałożeniu odpowiedniego tynku podkładowego stanowiącego warstwę zczepną, można wykonać nową wyprawę tynkarską dla elewacji.
Tego typu praca wymaga doświadczenia i umiejętności budowlanych, zalecamy powierzyć ją fachowcom.

Jeżeli elewacja wymaga odnowy bardziej gruntownej, a w planach jest położenie nowego tynku cienkowarstwowego, to możliwy będzie jeden z dwóch wariantów prac: albo usunięcie starego tynku i naniesienie nowego, albo położenie tynku na istniejący tynk. Warto te prace wykonać późną jesienią lub wczesną zimą, szczególnie gdy zima nie jest mrozna co dobrze rokuje dla elewacji.

elewacja
elewacja

Czy elewacja zimą to dobry pomysł?

Podstawowa reguła, która dotyczy ocieplania budynków późną jesienią i zimą to poczekanie do wiosny. Optymalne warunki do prowadzenia prac na zewnątrz pomieszczeń wynoszą od 5 do 25 stopni Celsjusza. Nie wszyscy jednak wiedzą, że temperatury te dotyczą nie tylko powietrza, ale również używanych materiałów do wykonywania elewacji takicg jak podłoża czy wody, która ma służyć do przygotowania zaprawy. W takich warunkach bardzo dobrze wiąże się cement.

Warto pamiętać aby wszelkie ubytki w elewacji naprawić przed nadejściem prawdziwej zimy. Pozostawienie elewacji nienaprawionej spowoduje znacznie wieksze jej uszkodzenia i znacznie zwiekszy koszt niezbędnych napraw do wykonania.

Sposobem na wszystkie zimowe problemy związane z ocieplaniem budynków i wykonywaniem elewacji zimą mogą być specjalne produkty ?zimowe?, które umożliwiają prowadzenie prac w temperaturach od 0 do plus 5 stopni Celsjusza i nie są im straszne nocne spadki temperatur, nawet do minus 5 stopni. W warunkach jesienno – zimowych można stosować produkt firmy KREISEL Technika Budowlana system TURBO Z-SA. Przeznaczony jest do termomodernizacji budynków już istniejących, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, oraz przemysłowym. System ten wykorzystywany jest także do ociepleń budynków nowo powstających. Dzięki specjalnie opracowanej recepturze pozwala na wykonywanie prac ociepleniowych w obniżonych temperaturach. Przy wykonywaniu elewacji zimą koniecznie zastosujmy materiały zimowe.

elewacja
elewacja