Elewacja domu

W elewacjach najbezpieczniejsze w zastosowaniu są stonowane jasne kolory elewacji. Najczęściej spotykane są odcienie szarości, brązu, jak i kolory pastelowe elewacji domu. Jednak najczęściej spotykanymi kolorami w elewacjach domu są wszelkiego rodzaju odcienie szarości i bieli. Elewacje w tych kolorach są rozwiązaniami ponadczasowymi, zawsze wyglądają elegancko i pasują do różnego typu architektury.

Elewacja
Elewacja

W zależności od potrzeb wykonania elewacji domu stosuje się różne rodzaje tynków zewnętrznych:

  • Tynki akrylowe są odporne na deszcz. Mają najlepsze parametry, jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne, ale szkodzą im promienie słoneczne i mrozy. Łatwo się brudzą.
  • Tynki silikonowe są odporne na deszcz i słońce oraz bardzo mało się brudzą. Są jednak średnio odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz mrozy.
  • Tynki silikatowe są średnio odporne na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę i promienie słoneczne oraz zabrudzenia. Nienajlepiej znoszą deszcz.
  • Tynki mineralne charakteryzują się odpornością na promienie słoneczne i niskie temperatury, są jednak średnio odporne na zbrudzenia oraz mało odporne na uszkodzenia mechaniczne czy deszcz.

Duże znaczenie dla trwałości tynku ma jego struktura. Gładkie powierzchnie są bardziej narażone na powstawanie rys i pęknięć. Do najpopularniejszych faktur tynków stosowanych w elewacjach należy baranek o różnej grubości ziarna i porowaty kornik.

Elewacja
Elewacja

W naszych warunkach klimatycznych ważna jest wilgotność powietrza poniżej 70% i temperatura. Należy więc bacznie obserwować pogodę z wyprzedzeniem kilkudniowym i tak planować prace, żeby w razie potrzeby ochraniać świeżo kładzioną elewację przed deszczem czy mrozem. Późna wiosna i wczesna jesień to najlepsze okresy do wykonywania elewacji domu.