Tynki maszynowe gipsowe

Tynk maszynowy gipsowy ? czym są

Tynk maszynowy to alternatywa dla rozwiązań tradycyjnych, czyli tynków cementowo – wapiennych. Tynki maszynowe nakłada się na ściany oraz sufity we wnętrzach domów i należą one do odmiany gipsowej. Najważniejszą kwestią jest szybkość kładzenia tynków ? proces kładzenia tynków maszynowa jest dużo bardziej efektywny od kładzenia tynków ręcznie.

Tynki maszynowe sprawdzają się w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szpitalach i każdego rodzaju budynkach. Stosować można je zarówno w pomieszczeniach o zwykłej wilgotności powietrza, jak również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki. Maszynowe nakładanie tynków gipsowych stosuje się wszędzie tam, gdzie do pokrycia są duże powierzchnie ścian i sufitów. W ten sposób zaprawę tynkarską można kłaść na podłoża z betonu, betonu komórkowego, gipsu, cegły ceramicznej jak i wapienno-piaskowej.

Zacieranie tynku
Zacieranie tynku

Tynk maszynowy stosuje się do maszynowego lub ewentualnie ręcznego wykonywania jedno i wielowarstwowych wypraw tynkarskich na zewnątrz i wewnątrz budynków. Można go stosować bezpośrednio na ścianach murowanych z bloczków gazobetonowych, z elementów ceramicznych, wapienno-piaskowych oraz na podłożach betonowych. Nadaje się także do wykonywania tynków podkładowych pod tynki szlachetne. Po zarobieniu wodą tworzy jednorodną masę tynkarską o bardzo dużej przyczepności do podłoża.

Oferta tynków maszynowych jest bardzo bogata. Asortyment tynków maszynowych zaczyna się od obrzutki tynkarskiej poprzez tynki standardowe, lekkie i gładkie. Tynki lekkie polecane są szczególnie do tynkowania murów o dużej chłonności (z gazobetonu i silikatów), jak i sufitów. Tynki te pozwalają na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni.

Jako profesjonalna firma świadcząca wylewki mixokretem i tynki maszynowe zabezpieczamy przed zabrudzeniem okna, drzwi, puszki elektryczne itp. Elementy, tak aby proces położenia tynku, posadzki czy wylewki odbył się sprawnie.

tynk i wylewka
tynk i wylewka

Tynk maszynowy gipsowy ? agregat tynkarski

Urządzenie agregat tynkarski jest urządzeniem przeznaczone do mieszanek tynkarskich przygotowanych na budowie. Agregat tynkarski znacznie przyspiesza aplikację tynków i mas oraz poprawia efekt końcowy prac tynkarskich. Rodzaje tynków i posadzek wykonywanych agregatem tynkarskim:

 • Wapienno-cementowe
 • Wapienno-gipsowe
 • Specjalne
 • Wylewki samopoziomujące
 • Wylewki wapienno-cementowe
 • Tynki strukturalne
wykonane tynki
wykonane tynki

Tynki maszynowe gipsowe

Jednowarstwowe tynki gipsowe są równe, gładkie i mają dość twarde powierzchnie – stanowiące doskonałe podłoże pod farby, tapety czy okładziny ceramiczne. Głównie stosowane we wnętrzach budynków, pomieszczeniach mieszkalnych, łazienkach, garażach, poddaszach.

Tynki gipsowe nadają się praktycznie do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Można je tez stosować w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienki i kuchnie.

Tynk gipsowy jest gotową, przygotowaną fabrycznie mieszanką tynkarską. Zazwyczaj nakłada się go jednowarstwowo. Jego główną zaletą jest, to, iż jest prosty do wygładzania, wydajny i szybkoschnący. Tynk gipsowy jest idealnym rozwiązaniem do wykonywania wypraw tynkarskich wewnątrz budynków w pomieszczeniach dosyć suchych o wilgotności nie powietrza nie przekraczającej 70%. Tynk gipsowy można nazwać tynkiem ?ciepły?, gdyż jego współczynnik przewodzenia energii cieplnej jest niski a stopień izolacyjności wysoki. Przyczynia się zatem bezpośrednio do zaoszczędzenia takowej energii w Twoim mieszkaniu!

Jako, że tynkowanie maszynowe odbywa się bardzo szybko, zaprawa musi posiadać wydłużony czas wiązania, po to, aby móc wyrównać i wygładzić tynk. Gips nadaje się do tego znakomicie. Zaprawę tynkarską należy natryskiwać równomiernie i jednowarstwowo, gdyż powinna ona mieć stałą grubość. Poza szybkością, korzystanie z zapraw gipsowych ma także inne zalety, między innymi mniejsza ilość odpadów, gładka powierzchnia oraz kwestie zdrowotne, gdyż gips nie wywołuje alergii, a także trzymanie ciepła.

Zalety tynku gipsowego:

 • niskie koszty wykonania,
 • wysoka gładkość powierzchni,
 • równa, gładka, dokładnie wykończona i estetyczna powierzchnia,
 • duża przyczepność, również do trudnych do tynkowania ścian i sufitów,
 • dobra izolacyjność termiczna,
 • wysoka ognioochronność, (tynk gipsowy jest ogniotrwały),
 • idealne podłoże pod powłoki malarskie, tapety lub płytki ceramiczne,
 • szybko wysychają,
 • tworzą zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu
 • dobre parametry użytkowe, reguluje klimat w pomieszczeniach
 • obniżenie kosztów budowy (brak konieczności wykonania gładzi gipsowej)
 • możliwość strukturowania powierzchni

Tynki maszynowe – cementowo-wapienne

Tynk maszynowy cementowo-wapienny produkowany jest na bazie cementu, wypełniaczy mineralnych, dodatków uszlachetniających, jest bardzo wygodny, łatwy w użyciu, a zarazem bardzo wydajny. Tynki cementowo-wapienne mogą być ostatecznym wykończeniem powierzchni ściany albo stanowić podłoże do wykonania wypraw, takich jak gładzie gipsowe, tynki mineralne czy akrylowe. Tynki cementowo wapienne wykonujemy maszynowo na materiale workowanym o niskim uziarnieniu lekki oraz super lekki. Oba materiały pozwalają na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni w procesie filcowania , o jednakowej barwie, bez pęknięć ,skurczów materiału i mikropęknięć. Inwestorzy często podejmują decyzję o bezpośrednim malowaniu tynku bez użycia gładzi gipsowej.

Zalety tynku cementowo-wapiennego:

 • niezastąpiony w pomieszczeniach wymagających wypraw odpornych na wilgoć i uderzenia mechaniczne
 • zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynku

Tynki maszynowe – cementowo-wapienne tradycyjne

Unowocześniona metoda wykonania tynku z tak zwanej ?kupki?. Tynki jednak nie są mieszane ręcznie w betoniarce tylko nakładane mieszarką z pompa ślimakową . Na budowę dostarczamy drobny piasek płukany, cement, wapno i wszystko mieszamy i podajemy mechanicznie na ścianę. Pozostałe czynności są wykonywane identycznie jak w zwykłych tynkach maszynowych.